بی‌شرمی قرن

بی‌شرمی قرن


کمتر کسی پیدا می‌شود که فجایع نازی‌های هیتلری علیه یهودیان، کولی‌ها و سیاهپوستان را کتمان کند، با این حال مایک پنس و نتانیاهو یکصدا و در کمال وقاحت ایران را یهودی‌ستیز قلمداد می‌کنند


هارون یشایائی


این دو توله‌های به هم چسبیده، دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، در دنیای مبتکرانه خود خیال می‌کنند فرمان فلک به دست آن‌هاست. بی‌پروا سرنوشت ملتی کهن و تاریخساز را بدون اطلاع و بدون در نظر گرفتن موافقت یا مخالفت دیگران به معامله می‌گذارند و قیمت آن را خودشان تعیین می‌کنند. آن‌ها که خود را نمایندگان مردم امریکا و اسرائیل می‌دانند، پیشنهاد وقیحانه خود را نه اعلامیه، قرارداد، معاهده، پیمان یا هرچیز دیگری نامگذاری کرده‌اند، بلکه به قصد تحقیر مردم فلسطین و یهودیان جهان آن را «معامله» گفته‌اند؛ معامله‌ای یک‌طرفه و به‌شدت سوداگرانه و علیه طرف اصلی به‌اصطلاح معامله.
در این میان هستند رهبران کشورها و حاکمان خودخوانده در اطراف خودمان که تسلیم هیاهو و قدرت ناپایدار ترامپ و نتانیاهو شده‌اند‌ و به نوعی در این معامله شوم شرکت می‌کنند یا آن را تایید می‌کنند و عواقب آن را نادیده می‌گیرند. اما ملت فلسطین با همه شرایط ظالمانه‌ای که بر آن‌ها تحمیل شده و می‌شود، هرگز به توطئه «معامله قرن» تن نخواهند داد. مردم فلسطین شرایطی بسیار دشوارتر از این را تجربه کرده‌اند و با مقاومت و مبارزه برپای مانده‌اند و بی‌تردید در تاریخ قهرمانانه خود بر جای خواهند ماند.
از سوی دیگر، هفته گذشته، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری امریکا و مشاور ترامپ، همراه با نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هنگام بازدید از موزه هولوکاست مطالبی مغرضانه بیان داشته‌اند و آن را در کنفرانس مطبوعاتی مشترک تکرار کرده‌اند. با همه بی‌اهمیتیِ اصل اظهاراتِ آن‌ها، من ایرانی یهودی خود را موظف به پاسخگویی می‌دانم.
نتانیاهو در مراسم مربوط به هولوکاست و یهودی‌ستیزی در آلمان هیتلری، سعی می‌کند دامن تمدن غرب را از فاجعه هولوکاست مبرا سازد و توپ نژادپرستی و یهودی‌ستیزی را به مشرق‌زمین بیندازد و به‌صورتی خصمانه و بی‌هیچ دلیلی به ملت و تمدن ایرانی اسلامی و حکومت و جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان نسبت دهد. با اینکه در جهان کمتر کسی پیدا می‌شود که فجایع نازی‌های هیتلری علیه یهودیان، کولی‌ها و سیاهپوستان را در جنگ‌جهانی دوم کتمان کند و هنوز که هنوز است زخم چرکین نژادپرستی در پیشانی بخشی از تمدن غرب خون‌چکان است. با این همه بسیار وقاحت می‌خواهد که مایک پنس و نتانیاهو یکصدا ایران را نشانه‌ای از یهودی‌ستیزی قلمداد کنند. این در حالی است که در یکی، دو ماه گذشته تعرضاتی آشکار علیه یهودیان در نقاط مختلف امریکا انجام شده که غیر قابل انکار است؛ از جمله به کنیسه یهودیان در مرکز شهر لس‌آنجلس حمله شده و متجاوزین به مقدسات یهودیان در کنیسه بی‌حرمتی کرده‌اند و نشان صلیب شکسته از خود به جا گذاشته‌اند. در ایالت نیوجرسی، مهاجمی مسلح به گورستان یهودیان حمله کرده و با تعقیب پلیس در فروشگاه مخصوص اغذیه یهودیان موضع گرفته و در زد و خورد با پلیس شش نفر از جمله دو یهودی، پلیس و عابران کشته شده‌اند. چنین حوادثی در شهرهای مختلف امریکا بسیار پیش می‌آید و البته رسانه‌های امریکایی با یک گزارش ساده آن‌ها را بی‌اهمیت و فاقد ارزش جلوه می‌دهند و سعی به فراموشی آن در انظار مردم جهان دارند.

 

برای خواندن ادامه مطلب با ما در کرگدن ۱۲۵ همراه باشید.

بازدیدها: ۶۳۶

دیدگاهتان را بنویسید